021-26232943
09394950500

1398 / 07 / 22 | 2019 / 10 / 14
تجربه سفری رویایی با آرتنوس سفر آریایی

علت ترس از پرواز چیست

علت ترس از پرواز چیست

دلایل ترس از پرواز

 

همه ما شیفته سفر و دیدن مکان های جدید هستیم، اما یک بخش از سفر است که بسیاری از ما دوست نداریم: پرواز. مشکل بعضی ها نرخ های بالا، تاخیر های پروازی و گم کردن چمدان، اما مشکل بعضی دیگر، ترس از پرواز استافرادی که ترس از پرواز دارند، معمولا دچار بیماری ترس از فضای بسته نیز هستند که این بیماری خود زاده دو عامل اضطراب و حمله‌های عصبی است. علت ایجاد ترس از فضای بسته در طول پرواز این است که فرد احساس می‌کند در محیط هواپیما محصور شده و نمی‌تواند در صورت لزوم از محیطی که در آن قرار دارد، فرار کند. دسته دیگری از مسافران که در طول پرواز دچار استرس و حمله‌های عصبی می‌شوند، کسانی هستند که به سیستم حمل و نقل هوایی بی‌اعتمادند و آن را ناایمن قلمداد می‌کنند.

 

 
ترس از پرواز می تواند دلایل مختلفی نظیر ترس از ارتفاع یا ترس از گیر افتادن در یک مکان تنگ (Claustrophobia) داشته باشد. بسیاری از افراد بدون توجه به آمار امنیت پروازها در مقایسه با سفرهای جاده ای، دلهره غیر منطقی نسبت به سقوط، تصادف یا انفجار هواپیما دارند. بعضی از مسافران نیز از ربوده شدن هواپیما توسط تروریست ها یا به خواب رفتن خلبان می ترسند.
بدون توجه به دلیل ترس شما، گام های مطمئنی وجود دارد که می تواند ترس از پرواز را برای شما کاهش دهد. امکان پرواز گاهی اوقات راه زندگی افراد را تغییر می دهد. ما در اینجا به چند نکته برای غلبه بر ترس از پرواز اشاره می کنیم

چه کسانی از پرواز می‌ترسند؟‌

مسافران معمولا با شروع حرکت هواپیما روی باند دچار استرس و حمله‌های عصبی می‌شوند و این حمله‌ها با بلند شدن هواپیما از زمین به اوج خود می‌رسد. گاه برخی افراد به محض نشستن روی صندلی دچار ترس از فضای بسته شده و خود را در محیط هواپیما گرفتار می‌بینند. علائم این اشخاص از اضطراب ساده تا حمله‌های عصبی شدید در نوسان است. این استرس و ناراحتی‌ها اغلب به طور ناگهانی با علائمی چون تپش قلب و تعرق شروع می‌شود. لرزش، تنگی نفس، سرگیجه، مشکلات گوارشی و بیهوشی از دیگر علائمی است که در اثر ترس از دست دادن کنترل و حتی ترس از مرگ در مسافر ایجاد می‌شود.

 

درمان ترس شما اینجاست!

تقریبا بین 2 تا 5 درصد افرادی که از سیستم حمل و نقل هوایی بهره می‌برند، دچار فوبیا و ترس از پرواز هستند. برخی از این مسافران مضطرب سعی می‌کنند با خوردن داروهای آرامبخش و حتی الکل در طول سفر خود را آرام نگه دارند، غافل از این که این درمان‌ها خود عاملی در جهت افزایش اضطرابشان خواهد بود.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از پرواز می ترسید، روانشناسان می توانند کمک تان کنند. فقط تصور کنید چه موقعیت های کاری ارزشمندی را به خاطر ترس از پرواز از دست داده اید و چه ماموریت هایی را لغو کرده اید چون می ترسیده اید پا به طیاره بگذارید! با این حساب دیگر امتناعی برای مراجعه به روانشناس نخواهید داشت.

کاری که روانشناسان برای شما می کند این است که با ریشه ترس شما رو به رو شده و شما را در موقعیت مشابه با پرواز قرار می دهد. رفتارهای شما را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرده و سپس درمان‌هایی متناسب با موقعیت تان برای شما تجویز می کند

اما جدا از درمان‌های روان‌شناختی که سعی در حل مشکل به صورت ریشه‌ای می‌کند، مسافرانی که دچار ترس از پرواز هستند، می‌توانند پیش از سفر و در طول آن با انجام چند روش درمانی طبیعی به کم کردن اضطراب و افزایش آرامش و کنترل خود بپردازند.

پرهیز از نوشیدنی‌های کافئین‌دار از دیگر نکته‌های مهم درخصوص مسافران مضطرب است؛ زیرا کافئین ضربان قلب را بالا می‌برد و دگرگونی حال فرد بیمار را سرعت می‌بخشد

 از ردیف های کنار پنجره دوری کنید. بسیاری از خطوط هوایی و موتور های رزرواسیون به شما اجازه می دهند که مکان صندلی خود را در هواپیما انتخاب کنید. صندلی های کنار راهرو (aisle seat) را انتخاب کنید، خصوصاً اگر از گیر افتادن در جای تنگ می ترسید. با انتخاب این صندلی ها می توانید راحت تر در کابین هواپیما جابه جا شوید. این صندلی ها به دلیل دور بودن از پنجره، برای کسانی که از چشم انداز رو به پایین هواپیما می ترسند، مناسب تر هستند.
 در انتخاب رسانه ها دقت کنید. از کانال های تلویزیونی، فیلم ها یا نشریاتی که به حوادث هواپیما می پردازند، دوری کنید. اکثر پرواز ها به سلامت انجام می شوند اما فقط آنهایی که حادثه آفرین هستند، خبرساز می شوند.
 مثبت فکر کنید. هر روز که به پرواز خود نزدیک می شوید، ترس افزایش می یابد. سعی کنید بر روی چیز های مثبت تر نظیر تفریحاتی که در مقصد
می خواهید داشته باشید، تمرکز کنید.
در فرودگاه:
 زودتر به فرودگاه بروید. کارهای خود را در فرودگاه با آرامش و سر فرصت انجام دهید. دیر کردن و نگرانی نسبت به از دست دادن هواپیما، ترس شما را افزایش می دهد.
 در سالن پذیرایی ایرلاین منتظر بمانید. بسیاری از ایرلاین ها لانژ خصوصی در
فروگاه ها دارند. این مکان ها بسیار لوکس و دور از شلوغی ها و رفت و آمدهای فرودگاه می باشند.
در هواپیما:
 خدمه را ملاقات کنید. اگر تا زمان پرواز وقت دارید، خلبان هواپیما را ملاقات کنید. همچنین می توانید با میهمانداران پرواز گفتگو کنید. ملاقات افرادی که امنیت شما در دستانشان است، محیطی دوستانه برای شما ایجاد می کند و به شما اطمینان می دهد که خدمه حرفه ای و توانمند هستند.
 به موسیقی گوش دهید. یک دستگاه پخش موسیقی با خود داشته باشید و یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید.
 به یاد بیاورید که چه کسی مسئول است. بسیاری از افراد که به دلیل نداشتن کنترل بر امنیت و عملکرد هواپیما، ترس از پرواز دارند باید به خود یادآوری کنند که تصمیم پرواز را خودشان گرفته اند و خودشان مسئول هستند.
 نفس بکشید. هنگامی که نگرانی افزایش می یابد، نفس کشیدن شما به سختی انجام می شود. کشیدن نفس عمیق، استرس شما را به شدت کاهش می دهد. به آرامی و عمیق نفس بکشید.۵٫ یک چیز سرگرم کننده بخوانید یا تماشا کنید. یک مجله یا کتاب خوب بخوانید تا ذهن خود را از اتفاقات هواپیما دور کنید. از سیستم سرگرمی داخل پرواز درخواست یک فیلم کمدی را بدهید. یا چند فیلم سرگرم کننده در لپ تاپ خود داشته باشید.
 از کافئین اجتناب کنید. قهوه باعث تپش قلب می شود و اضطراب شما را افزایش می دهد.
 دریچه های هوا را روشن کنید. هنگام پرواز دریچه های هوا را روشن کنید، جریان هوا باعث می شود کمتر احساس تنگی جا کنید

 

از شما بابت مطالعه مقالات سایت تشکر میکنیم

سایت آژانس آرتنوس سفر آریایی 

TELEGRAM : @ARTSAFAR

برچسب ها
پرواز ترسارتفاع سقوط
location
تلفن : 02126232943
موبایل:500 50 49 0939
ایمیل : artenoossafar@gmail.com
خیابان ولیعصر،بالاتر از پارک ملت،نبش خیابان گلستان،پلاک 2761،طبقه 2
instagram  اینستاگرام    telegram  تلگرام | 09394950500
هتل ها
اطلاعات سفر
درباره ما
ارتباط با ما
صفحه اصلی
تورهای داخلی
تور های خارجی
تور های نوروزی
تور لحظه آخر
Copyright 2016 ArtSafar. All Rights Reserved.
Designed By